İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ


60. Yıl Duyuru

Değerli Fakültemiz Mensupları, Mezunlarımız ve Öğrencilerimiz, 

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültemizin 60. kuruluş yılı olan 2017 yılında gerçekleştirilmek üzere bir dizi etkinlik planlıyoruz. 

Bu etkinliklere mezunların, öğretim üyelerinin ve kurucuların katılması ve hazırlık süreciyle ilgili duyuruların yapılabilmesi için iletişim bilgilerinizi bize gönderilebileceğiniz bir adres (feasmetu@gmail.com) oluşturduk.

Fakültenin 60 yıllık tarihine ilişkin belgelerin derlenebilmesi için sizde bulunan görsel-işitsel malzeme ve yayınlanmış veya yayınlanmamış metinleri yukarıdaki adrese göndermenizi önemle rica ediyoruz. Eğer elinizde herhangi bir bilgi, belge, veya fotoğraf varsa, yukarıdaki adresle bize haber verdiğiniz takdirde, size her türlü teknik desteği sağlayacağımız gibi, gerekirse bir mensup veya arkadaşımızı bu konuda bu malzemeyi veya onun bir kopyasını sizden edinmek üzere görevlendireceğiz.  Biz size her türlü desteği sağlayacağız, yeter ki Fakültemizde sizlerin katkılarıyla zengin bir arşiv oluşturabilelim. 

Bu çerçevede ODTÜ GİSAM (Görsel İşitsel Sistemler Araştırma Merkezi) bize destek verecek; özellikle kuruluş aşamasında görev almış öğretim üyeleri ile yapılacak görüşmelerin görüntülü olarak kayıt altına alınmasını sağlayacaktır.  Bu görüşmelere de  kendi sorularınızla katılabilmenizi sağlamanın bir yöntemini halen araştırmaktayız. 

Fakültemiz kurucusu Fuat Çobanoğlu'nun 1958 yılında verdiği iki dersin ("Introductory Economics" ve "Social and Intellectual History") teksirleri taranmış ve bu dersleri almış olan eski mezunlara elektronik kopya olarak iletilebilecek durumda elimizde mevcuttur. Bu derslerden yola çıkarak Çobanoğlu ile ilgili anıların ve değerlendirmelerin paylaşılabileceği bir iletişim grubu, Çobanoğlu'nun çalışma arkadaşları Fikret Görün, Cem Çakmak ve Şadi Cindoruk Hocalarımızın katılımıyla WhatsApp üzerinden oluşturulmuştur.  Katılımcı sayısının artması, yeni bilgi ve belgelere ulaşabilmek bakımından büyük önem taşımaktadır. Eğer bu konuda paylaşabileceğiniz, anılarınız, belgeleriniz, ve fotoğraflarınız varsa WhatsApp yüklü cep telefonu numaralarınızı lütfen bize bir an önce bildiriniz. 

Son olarak, bu etkinlerde 60 yılı kutlamanın yanında Fakültemizin kuruluşu sırasında ve sonraki aşamalarda sergilediği farkların ve ülkemize yaptığı katkıların değerlendirilmesini hedefliyor; bu süreçte yer almış herkesin katkılarını bekliyor; 2057 yılında 100. yılımızı kutlayacak olanlara iyi bir örnek oluşturmayı ümit ediyoruz.

Prof Dr Özlem Özdemir

Dekan