Türkiye-Amerika Birleşik Devletleri Kültürel Mübadele Komisyonu, bilinen adıyla Türkiye Fulbright Eğitim Komisyonu, Türk ve Amerikalı üniversite mezunları, araştırmacılar ve bilim insanları arasındaki eğitim ve kültürel değişim programlarını desteklemek amacıyla 1949 yılında Türkiye ve A.B.D. arasında imzalanan ikili bir anlaşma ile kurulmuştur ve bütçesi iki ülke hükümetlerinin katkılarıyla sağlanmaktadır. Komisyonumuz, iki ülke vatandaşları arasındaki karşılıklı anlayış ve saygıyı, kültürel değişim yolu ile güçlendirmeyi amaçlamaktadır.

Komisyonumuz, lisansüstü eğitimlerini Amerika Birleşik Devletleri'nde yapmak isteyen öğrencilere ve mezunlara yönelik olarak Yüksek Lisans ve Doktora Bursları vermektedir. 2025-2026 akademik yılı güz döneminde başlamak üzere verilecek olan burslarımıza son başvuru tarihimiz 18 Mart 2024'tür.

Komisyonumuz, iki yıl süren burs programlarımız için, yılda 50.000 Amerikan Dolarına kadar maddi destek vermektedir. Burs programlarımıza başvurmayı düşünen öğrenciler ayrıntılı bilgi ve başvuru formuna <http://www.fulbright.org.tr/> www.fulbright.org.tr adresinden ulaşabilirler.


Last Updated:
25/01/2024 - 17:05